Artykuł sponsorowany

Z jakich powodów bieżnik w oponach zużywa się nierównomiernie?

Z jakich powodów bieżnik w oponach zużywa się nierównomiernie?

Nierównomierne zużycie bieżnika w oponach to problem, z którym spotykają się wielu kierowców. Nie tylko wpływa na komfort jazdy, ale także może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Warto poznać przyczyny tego zjawiska oraz dowiedzieć się, jak mu skutecznie zapobiegać, aby cieszyć się bezpieczną i ekonomiczną eksploatacją pojazdu.

Przyczyny nierównomiernego zużycia bieżnika w oponach

Czynników wpływających na nierównomierne zużycie bieżnika jest wiele. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nieprawidłowe ustawienie geometrii kół. Jeśli kąty pochylenia lub skrętności kół są nieprawidłowe, opony będą narażone na szybsze zużycie z jednej strony. Warto regularnie kontrolować geometrię kół i w razie potrzeby skorygować jej ustawienia. Kolejnym czynnikiem wpływającym na nierównomierny bieżnik jest nieprawidłowe ciśnienie w oponach. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie powoduje, że opona styka się z nawierzchnią drogi niewłaściwą częścią bieżnika, co prowadzi do jego szybszego zużycia. Dlatego warto regularnie kontrolować ciśnienie w oponach i dostosowywać je do zaleceń producenta pojazdu.

Nierównomierne zużycie bieżnika może być również spowodowane niewłaściwym wyważeniem kół. Niewyważone koło powoduje drgania, które przekładają się na nieprawidłowe obciążenie opony i jej szybsze zużycie. Warto więc dbać o prawidłowe wyważenie kół, szczególnie po wymianie opon lub naprawie felgi. Warto również pamiętać o regularnym obracaniu opon, czyli zamianie miejscami przednich i tylnych kół. Dzięki temu bieżnik zużywa się równomierniej, a żywotność opon jest wydłużona. Zaleca się obracanie opon co 10 000 - 15 000 km przebiegu.

Sposoby zapobiegania nierównomiernemu zużyciu bieżnika

Aby uniknąć problemu nierównomiernego zużycia bieżnika w oponach, warto stosować się do kilku prostych zasad. Po pierwsze, należy dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach i kontrolować je przynajmniej raz w miesiącu. Warto również sprawdzać ciśnienie przed dłuższą trasą lub gdy ładunek pojazdu jest większy niż zwykle. Po drugie, warto regularnie kontrolować geometrię kół i w razie potrzeby korygować jej ustawienia. Nieprawidłowa geometria może prowadzić do szybszego zużycia opon, ale także do innych problemów, takich jak niestabilność jazdy czy nieprawidłowe zużycie elementów zawieszenia.

Po trzecie, dbać o prawidłowe wyważenie kół, które oferuje np. mobilna wulkanizacja tir w Milanówku. Niewyważone koło może powodować drgania, które przekładają się na nieprawidłowe obciążenie opony i jej szybsze zużycie. Warto więc regularnie kontrolować wyważenie kół, szczególnie po wymianie opon lub naprawie felgi. Wreszcie, pamiętać o regularnym obracaniu opon. Dzięki temu bieżnik zużywa się równomierniej, a żywotność opon jest wydłużona. Zaleca się obracanie opon co 10 000 - 15 000 km przebiegu.

Stosując się do tych zasad, można znacznie wydłużyć żywotność opon oraz poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy. Warto więc dbać o swoje opony i regularnie kontrolować ich stan, aby uniknąć problemów związanych z nierównomiernym zużyciem bieżnika.