Artykuł sponsorowany

Jakie samochody można oddawać na złom?

Jakie samochody można oddawać na złom?

Wprowadzenie do tematu złomowania samochodów może wydawać się proste, ale jak się okazuje, istnieje wiele niuansów i przepisów, które warto znać. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo kwestii złomowania pojazdów w Polsce, dowiesz się jakie samochody można oddać na złom, jakie są procedury oraz jakie korzyści można uzyskać z tego procesu.

Kryteria złomowania samochodów

Pierwszym aspektem, który warto omówić, są kryteria, które musi spełniać pojazd, aby mógł zostać oddany na złom. Zgodnie z przepisami prawa, samochód można oddać na złom, jeśli spełnia następujące warunki.

  • a. Stan techniczny

Samochód musi być niesprawny technicznie lub jego naprawa nie jest opłacalna. Oznacza to, że koszty naprawy są wyższe niż wartość rynkowa pojazdu po naprawie.

  • b. Brak ważnych dokumentów

Pojazd nie posiada ważnych dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu. Brak tych dokumentów uniemożliwia legalne poruszanie się pojazdem po drogach publicznych.

  • c. Brak ważnego ubezpieczenia OC

Jeśli samochód nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, nie można nim legalnie poruszać się po drogach publicznych. W takim przypadku, oddanie samochodu na złom może być jedynym rozwiązaniem.

  • d. Brak ważnego przeglądu technicznego

Pojazd, który nie przeszedł przeglądu technicznego lub nie ma ważnego przeglądu, również może zostać oddany na złom.

Procedura złomowania samochodu

Jeśli Twój pojazd spełnia powyższe kryteria, możesz go oddać do auto szrotu w Katowicach. Proces ten jest uregulowany prawnie i składa się z kilku etapów.

  • a. Wybór stacji demontażu

Zgodnie z przepisami, samochód można oddać tylko na stację demontażu posiadającą odpowiednie uprawnienia. Lista takich stacji jest dostępna na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD).

  • b. Przygotowanie dokumentów

Przed oddaniem samochodu na złom, należy zgromadzić niezbędne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do pojazdu.

  • c. Zgłoszenie do wydziału komunikacji

Następnie trzeba zgłosić chęć złomowania samochodu w odpowiednim wydziale komunikacji. Po uzyskaniu potwierdzenia, można przystąpić do oddania pojazdu na stacji demontażu.

  • d. Złomowanie samochodu

Po przekazaniu samochodu na stacji demontażu, zostanie on zezłomowany, a jego części zostaną poddane recyklingowi. W zamian za oddanie samochodu na złom, otrzymasz tzw. kasę za złom, czyli zwrot części opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego.

Korzyści ze złomowania samochodów

Oddanie samochodu na złom może przynieść wiele korzyści, zarówno dla właściciela pojazdu, jak i dla środowiska naturalnego. Zamiast ponosić koszty związane z utrzymaniem niesprawnego samochodu, można uzyskać zwrot części opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego. Ponadto zezłomowanie starych i niesprawnych pojazdów przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz zmniejsza ilość odpadów generowanych przez motoryzację. Pozbycie się niesprawnych pojazdów z dróg publicznych przyczynia się też do poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejsza ryzyko wypadków komunikacyjnych.