Artykuł sponsorowany

Jak często należy wykonywać badanie serca EKG?

Jak często należy wykonywać badanie serca EKG?

EKG, czyli elektrokardiogram, to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala na ocenę pracy serca. Wiedza na temat tego, jak często powinno się wykonywać EKG, może być kluczem do utrzymania zdrowia serca i wczesnego wykrywania ewentualnych problemów.

Czym jest EKG?

Elektrokardiogram to badanie, które rejestruje elektryczną aktywność serca za pomocą elektrod umieszczonych na skórze. Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę rytmu serca, jego częstotliwości oraz ewentualnych zaburzeń przewodnictwa. Dzięki EKG można również wykryć zmiany w mięśniu sercowym spowodowane niedokrwieniem, czyli niedostatecznym dopływem krwi do tkanek.

Kiedy i jak często warto wykonywać EKG?

Badanie serca EKG może być zalecane przez lekarza w różnych sytuacjach. Przede wszystkim powinno być ono wykonywane profilaktycznie, szczególnie u osób po 40. roku życia lub mających predyspozycje do chorób serca. Ponadto EKG jest niezbędne w przypadku wystąpienia objawów sugerujących problemy z sercem, takich jak ból w klatce piersiowej, duszność, kołatanie serca czy omdlenia.

Częstotliwość wykonywania badania EKG zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, obecność chorób współistniejących czy rodzaj wykonywanej pracy. Dla osób zdrowych, bez objawów choroby serca, zaleca się wykonanie EKG co najmniej raz na 2 lata. Natomiast osoby z chorobami serca lub innymi schorzeniami mogący wpływać na pracę serca, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, powinny wykonywać EKG co najmniej raz w roku.

Jakie są rodzaje EKG?

Podstawowy rodzaj to tzw. spoczynkowe EKG, które jest wykonywane w pozycji leżącej. Istnieje również EKG wysiłkowe, które polega na wykonaniu badania podczas wysiłku fizycznego, np. na bieżni czy rowerze stacjonarnym. W niektórych przypadkach może być również zastosowane EKG holterowskie, czyli długotrwałe monitorowanie pracy serca za pomocą przenośnego urządzenia rejestrującego.

EKG w diagnostyce chorób serca

Elektrokardiogram jest często pierwszym krokiem w diagnostyce różnych schorzeń serca, takich jak arytmie, choroba niedokrwienna serca czy kardiomiopatie. EKG może również pomóc w monitorowaniu skuteczności leczenia farmakologicznego lub po zabiegach kardiochirurgicznych. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak echokardiografia, która pozwala na ocenę struktury i funkcji serca oraz naczyń krwionośnych.

Badanie EKG jest również ważne u dzieci i młodzieży, szczególnie u tych, które mają rodzinną historię chorób serca, objawy sugerujące problemy z sercem lub uprawiają sport na wysokim poziomie. U dzieci zaleca się wykonanie pierwszego badania EKG między 12. a 14. rokiem życia, a następnie co 2 lata do osiągnięcia pełnoletności. W przypadku młodzieży uprawiającej sport na wysokim poziomie, badanie EKG powinno być wykonywane co najmniej raz w roku.