Artykuł sponsorowany

Dewars Whisky - kultowy trunek dla koneserów

Dewars Whisky - kultowy trunek dla koneserów

Dewars Whisky to marka, która od lat zdobywa serca miłośników szkockiej whisky na całym świecie. Jej niezwykły smak i wyjątkowa historia sprawiają, że jest ona jednym z najbardziej rozpoznawalnych trunków na rynku. W Polsce również zyskuje coraz większe grono zwolenników, którzy doceniają jej wyjątkowy charakter. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej kultowej marce, odkrywając jej tajemnice i poznanie procesu powstawania tego wyjątkowego trunku.

Historia marki Dewars

Historia Dewars Whisky sięga 1846 roku, kiedy to John Dewar założył swoją firmę w Perth, w Szkocji. Początkowo zajmował się on sprzedażą win i whisky, jednak z czasem zdecydował się na produkcję własnego trunku. W 1880 roku jego synowie, Tommy i John Alexander Dewar, przejęli rodzinny biznes i rozpoczęli ekspansję na rynki międzynarodowe. To właśnie dzięki nim marka Dewars stała się jednym z najbardziej znanych producentów whisky na świecie.

Dewars Whisky - proces powstawania

Sekret smaku Dewars Whisky tkwi w starannym procesie powstawania tego trunku. Na początek warto wspomnieć o wyborze odpowiednich surowców. Woda używana do produkcji pochodzi z własnych źródeł, co gwarantuje jej czystość i niezwykły smak. Jęczmień, z którego wytwarza się słód, jest uprawiany na lokalnych polach, a następnie poddawany procesowi słodowania.

Kolejnym etapem jest destylacja, która odbywa się w tradycyjnych miedzianych alembikach. Dewars Whisky jest destylowana dwa razy, co pozwala na uzyskanie wyjątkowego smaku i aromatu. Następnie trunek jest starzony w beczkach z białego dębu amerykańskiego oraz hiszpańskiego sherry. Proces starzenia trwa co najmniej 3 lata, jednak niektóre edycje Dewars Whisky dojrzewają nawet przez kilkadziesiąt lat.

Ostatecznie, whisky różnych rodzajów i wieków są łączone ze sobą przez mistrza kupażu, który tworzy unikalny smak i aromat każdej edycji Dewars Whisky. To właśnie ten etap nadaje trunkowi jego charakterystyczne cechy.

Rodzaje Dewars Whisky

Marka Dewars oferuje szeroką gamę whisky, które różnią się między sobą smakiem, aromatem oraz czasem dojrzewania. Wśród najbardziej znanych można wymienić Dewars White Label - klasyczny blend o łagodnym smaku, z nutami miodu, wanilii i dębu. Dewars 12 Years Old to z kolei wyjątkowy trunek o głębokim smaku, z nutami karmelu, owoców i przypraw. Dla prawdziwych koneserów marka oferuje także limitowane edycje, takie jak Dewars 18 Years Old czy Dewars 25 Years Old, które zachwycają swoją głębią i bogactwem smaku.

Dewars Whisky w kulturze

Marka Dewars Whisky nie tylko zdobywa uznanie miłośników trunków, ale również stanowi część popkultury. Jej logo można było zobaczyć na plakatach filmowych czy w serialach telewizyjnych. Trunek ten był ulubionym napojem wielu znanych postaci, takich jak Ernest Hemingway czy Winston Churchill.

Współcześnie Dewars Whisky jest obecna na licznych imprezach i wydarzeniach kulturalnych, gdzie goście mają okazję degustować różne rodzaje tego wyjątkowego trunku. W Polsce marka ta zdobywa coraz większą popularność, a jej produkty można znaleźć w najlepszych sklepach z alkoholami oraz w ekskluzywnych restauracjach.